Praha Jeruzalém

Izrael se umístil na 15.místě žebříčku konkurenceschopných ekonomik, prezentovaném na úterním Světovém ekonomickém fóru ve švýcarské Ženevě. V tomto srovnání se Izrael oproti minulému roku vyšplhal o osm příček.

Izrael předstihlo Švýcarsko, jež je považováno za nejvíce konkurenceschopnou ekonomiku světa, dále Finsko, Švédsko, Dánsko, Singapur, Spojené státy, Japonsko, Německo, Holandsko, Velká Británie, Hong Kong, Taiwan a Island. Zeměmi, které se umístily za Izraelem, jsou Kanada, Rakousko, Francie, Austrálie, Belgie, Irsko, Lucembursko, Nový Zéland, Korea, Estonsko, Malajsie, Chile, Španělsko, Česká republika, Tunisko, Barbados, Spojené arabské emiráty, Slovinsko, Portugalsko a Thajsko.

Žebříček je sestaven na základě devíti parametrů, jako jsou například veřejné instituce, infrastruktura, vedení makroekonomiky, zdraví, efektivita obchodu, technická připravenost, obchodní novinky a vynálezy.

V kategorii, která se zabývá nezávislostí soudního systému, Izrael obsadil třetí místo ze 125 zemí. V kategorii vědců a konstruktérů získal první místo. Druhý se Izrael umístil v kategorii spojování kapitálu, třetí pak v kategorii technické připravenosti.

Nicméně ne vše je takto pozitivní. V kategorii výdajů souvisejících s terorismem Izrael „získal“ 121.místo ze 125, v kategorii organizovaného zločinu 38.místo, v kategorii důvěry veřejnosti v politiky 33.místo na světě, v kategorii státní zadluženosti 99.místo a v kategorii internetových uživatelů pouze 25.místo na světě.

Již v úvodu srovnání je uvedeno, že Izrael udělal obrovský skok z 23. na 15.místo a umístil se tak mezi nejvíce konkurenceschopné ekonomiky světa. Největší pokrok byl zaznamenán technické připravenosti, kde se Izrael dostal z 20. místa na třetí. V kategorii vedení makroekonomiky postoupil o 17 příček (nyní je na 50. místě) a v kategorii efektivity obchodu vyšplhal o sedm příček až na 14. místo ve světě.

30.09.2006 00:00 2