Praha Jeruzalém

Mnoho expertů se na 6. Mezinárodní konferenci o protiteroristickém boji v Herzliji shodlo na tom, že Izraelská válka s Hizballáhem byla novým druhem konfrontace s povstávající islamistickou revoluční osou.

Na konferenci pořádané Protiteroristickým institutem Interdisciplinárního centra (IDC) v Herzliji 11. – 14. září 2006 se společně sešli vedoucí vojenští představitelé a analytici z Izraele a zahraničí, aby zkoumali globální dopad terorismu a důsledky nedávného střetu s Hizballáhem. Zatímco v prvním dni řešili domácí vojenské osobnosti především problematiku vedení a výsledků války, pozornost byla věnována také ambicím radikálních Ší’itů a Sunnitů ohrožujícím Stát Izrael.

Profesor Uriel Reichman , zakládající prezident IDC, zahájil čtyřdenní konferenci analýzou příčin a následků druhé libanonské války.

„Před asi dvaceti lety, 16. února 1985, byla zveřejněna platforma Hizballáhu. Organizace napsala, že boj s Izraelem skončí pouze tehdy, když ‚tato entita bude obrácena v trosky,‘ řekl Reichman. „Neuznáváme žádný druh porozumění s Izraelem, ani příměří nebo mírovou smlouvu,“ dodal Reichman citaci dokumentu Hizballáhu. „V roce 2005 stál Nasralláh v čele vzrušeného davu. Cituji: ‚Izrael je náš nepřítel. Toto je agresivní, ilegální, nelegitimní stát, který na našich územích nemá žádnou budoucnost… smrt Izraeli.‘ Dav začal provolávat: smrt Izraeli.“ Prezident IDC řekl, že Hizballáh je organizací s náboženskou ideologií, jejímž cílem je „nakonec zničit celou zemi.“

Dodal, že pokračující konfrontace Hizballáhu s Izraelem posloužila k jeho posílení a k posílení jeho „zahraničních zájmů,“ a pokračoval s poukazem na „íránský prvek.“

„Charta Hizballáhu zahrnuje klauzuli pravící, že Hzballáh bude poslouchat pouze jednoho vůdce, a to (bývalého nejvyššího íránského vůdce Ajatoláha) Chomejního. Dodnes pokračuje náboženské a operační řízení Hizballáhu íránským vedením. Íránci zbudovali jednotky Hizballáhu, investovali do něj okolo miliardy dolarů, cvičili jeho bojovníky a dali jim nejpokročilejší nástroje na získávání zpravodajských informací,“ řekl Reichman.

Načrtl aspiraci Teheránu na „uskutečnění vize íránského impéria skrze něž by se měla libanonská ší’itská základna spojit přes Sýrii s Irákem a poté Íránem.“

Íránci v minulosti nahlíželi Izrael jako houbu pohlcující nenávist sunnitských muslimů a snímající oheň z ší’itského Íránu a Teherán povzbuzoval arabsko-izraelský konflikt s cílem pokračovat v odvádění pozornosti od sebe samého, řekl Reichman.  

‚Izrael čelí imperiálním ambicím‘
„Imperiální ambice Íránu a jeho vnímání Izraele jako hrotu šípu a regionální mocnosti může zasahovat do jeho pokusu o uskutečnění svých ambicí. Nepřátelská aktivita Íránu není vyjádřena pouze skrze budování sil Hizballáhu, ale také poskytováním finanční pomoci Islámskému džihádu v hodnotě milionů dolarů a řadou tajných aktivit, dodal. Reichnam předvídá, že íránské jaderné impérium změní rovnováhu moci, stejně jako ohrozí sunnitské muslimské země.

Yossi Kuperwasser, bývalý šéf Divize zpravodajského výzkumu izraelské armády, identifikoval Hizballáh jako „prominentní část kampaně radikálních zdrojů na Blízkém východě. Pracuje skrze íránské instrukce a dohled a syrskou pomoc… s cílem rozšířit v regionu agendu radikálů, která spočívá v zabránění západnímu vlivu na Blízkém východě a zničení Státu Izrael.“

Kuperwasser řekl, že radikálové doufali v „obnovu Islámu do dní jeho slávy a zaujetí obranné pozice proti celému světu. To činí způsoby přijatelnými pro radikály, jinými slovy terorem.“

Libanon popsal jako „mikrokosmos bitvy mezi radikály a umírněnými reformisty v arabském světě.“

Izrael není podle Kuperwassera samotným v tom, jak je napadán radikály, jelikož umírnění oponenti radikálních islamistických sil jsou rovněž na mušce.

Kuperwasser řekl, že původní rolí Hizballáhu bylo podle instrukcí Íránu obrátit palbu na Izrael, pokud by byl Írán napaden, ale došel k používání „stříbrných kulek připravených Íránem pro různé příležitosti.“ Uzavřel myšlenkou, že Hizballáh je „strategickým ší’itským komponentem v Libanonu,“ který může této zemi vnutit svou vůli, ale musel přijít s výmluvami pro ospravedlnění své existence. Při vědomí, že většina ospravedlnění by byla dočasná, jmenoval Nasralláh jako důvod pro pokračování války existenci Izraele.

Ephraim Sneh, předseda Strany práce, řekl, že chybou Izraele v minulosti bylo neodpovídat na jasnou a narůstající hrozbu Hizballáhu. „Na raketové přehlídce v Íránu byla dvě hesla: ‚Izrael musí být vymazán,‘ a ‚Spojené státy nemohou nic dělat,‘ řekl. Sneh dodal, že Írán to myslel s vymazáním Izraele z povrchu země vážně a že ti, kdo tvrdili, že mezinárodní komunita se s Íránem vypořádá, nevěřili svým vlastním slovům. „Kdo tomu věřil? Ti, kdo to říkají, znají pravdu. V zájmu vlastní bezpečnosti musíme být připraveni. Pokud tak učiníme, bolestivé probuzení Nasralláhem nebude k ničemu,“ řekl Sneh.

‚Britští teroristé dlouhodobým nebezpečím‘
Jonathan S. Paris, analytik islámských hnutí a specialista na radikální islám v Británii se zaměřil na problém evropského sunnitského terorismu a argumentoval možností, že britští muslimové by mohli vytvořit základnu pro růst nejnesmiřitelnějších džihádistů.

Pro Ynetnews Paris sdělil: „Čím dále jste od Blízkého východu, tím máte užší perspektivu a méně reality. Islamista žijící v Hebronu ví o IDF. Ví, jak vypadá izraelský voják. Ví, že izraelský voják jej může zabít. Ví, že Izrael nezmizí. Britský muslim pákistánského původu v Leedsu může snadno říci: ‚Dobře, podle Koránu by zde žádný Izrael být neměl, tudíž Izrael je nelegitimní, tudíž by neměl existovat, tudíž brzy existovat nebude.‘ Takže mají tendenci být mnohem radikálnější. Jsou palestinštější než Palestinci,“ řekl Paris.

„Nejsou zakotveni v realitě. Z toho vyvozuji závěr, že v budoucnu nebudou nejméně ochotní ke kompromisu a nejvíce nebezpeční z dlouhodobého hlediska islamisté v regionu, nýbrž to budou islamisté na místech, jako je Pákistán, Indonésie, ale zejména v Evropě.

28.09.2006 00:00 2