Praha Jeruzalém

Ředitel Vládní tiskové kanceláře izraelské vlády, Danny Seaman, varoval v dopise zaslaném šéfovi bezpečnostní služby Šin Bet, Juvalu Doskinovi, že obrněná vozidla přidělená se svolením izraelské vlády zahraničním zpravodajským agenturám mohou být používána nepřátelskými skupinami k provádění teroristických útoků proti Izraeli.

27. srpna zasáhl v Gaze vrtulník izraelské armády obrněný vůz agentury Reuters. Incident podle Seamana dokládá selhání v dohledu na využívání obrněných vozidel přidělených se státním souhlasem zahraničním agenturám. Ve zmíněném případě byla přítomnost vozu v Gaze porušením pravidel a nadto v něm jeli pouze Palestinci – jeden dokonce ani nebyl zaměstnanec Reuters a měl vazby na Hamás.

Obrněné vozy jsou agenturám přidělovány pro uskutečnění novinářských misí v Gaze a na Západním břehu. Izrael dokonce souhlasil s prodloužením licencí na využívání těchto vozů po dobu delší než jeden rok, jak to ukládá zákon, ale pouze za podmínky, že je nebude využívat nikdo jiný než daná zahraniční agentura. I přes tento požadavek všichni vlastníci vozů podmínky dlouhodobě porušují a toto porušování pravidel vede k obavám z možného zneužití vozů k teroristickým útokům.

22.09.2006 00:00 2