Praha Jeruzalém

Dnes po osmi týdnech zruší Izrael vzdušnou a námořní blokádu, kterou uvalil na Libanon na začátku války proti Hizballáhu. Dohody bylo dosaženo po záruce, že mnohonárodnostní síla je připravena zaujmout své pozice a zabránit, aby se zbraně dostaly do rukou Hizballáhu.
Rozhodnutí přišlo po intenzivním mezinárodním nátlaku. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová a generální tajemník OSN Kofi Annan ujistili Izrael, že síla je připravena k rozmístění na své pozice na libanonských letištích a v námořních přístavech. Izraelské síly uvolní své pozice a mezinárodní síly je nahradí.
Včera přijeli na bejrútské letiště němečtí experti s vybavením na dohlížení a inspekci zásilek přicházejících do Libanonu letecky, aby prosadili zbrojní embargo uvalené na Hizballáh. Také německé námořní síly budou rozmístěny po libanonském pobřeží, aby prosadily embargo z moře. Izrael odmítl zrušit blokádu Libanonu, dokud nebudou mezinárodní síly na místě.
Ministryně zahraničí Cipi Livniová řekla před několika dny, že by blokáda neměla být zrušena dříve, než budou osvobozeni unesení vojáci. Rodiny těchto vojáků žádaly o urgentní setkání s ministerským předsedou Ehudem Olmertem, aby ho odradily od jeho rozhodnutí, které podle nich škodí úsilí o návrat jejich synů.

07.09.2006 00:00 1