Praha Jeruzalém

Během posledních pár dnů se vynořilo mnoho zpráv o budoucí dohodě o propuštění uneseného vojáka Gilada Šalita, včetně dnešní zprávy o tom, že Šalit byl již z Gazy převezen kvůli dohodě do Egypta. Izraelská vláda ani Šalitova rodina však o takovém přesunu nemá žádné informace.
Zpráva od nejmenovaného palestinského zdroje, kterou zveřejnili londýnské, arabsky psané noviny, Al-Haját, uvádí, že Šalit byl již převezen do Egypta. Stejný zdroj byl také citován, že žádost Hamásu o současnou výměnu vězňů byla stažena.
Předseda Palestinské samosprávy, Mahmúd Abbás, pro bahrajnské noviny potvrdil existenci dohody a také to, že Šalit byl převezen do Egypta.
Otec vojáka, Noam Šalit, ale uvedl, že o podobné dohodě nic neví a že informace, které dostává od vlastních zdrojů říkají, že zpráva je nepravdivá. V reakci na podobné zprávy ze včerejšího dne, ministerský předseda, Ehud Olmert, uvedl, že o dohodě nemá žádné informace a že se o ní dozvěděl až z médií.
Mezitím mezinárodní snahy o propuštění vojáka pokračují a doufají, že přinutí Hamás propustit vojáka co nejdříve. Prezident Amerického židovského výboru, Robert Goodkind, navštívil Egypt, kde jednal s vysokými egyptskými představiteli a pokoušel se je přesvědčit, aby tlačili na Hamás aby vojáka propustil. Goodkind s malou delegací se setkal s ministrem zahraničí, Ahmedem Aboulem Gheitem, šéfem zpravodajské služby, Omarem Suleimanem a vysokým poradcem prezidenta Mubaraka, Osamou Al Bazem. Jednal s nimi o možnostech propuštění uneseného vojáka. Omar Suleiman, který vede snahy o propuštění Šalita řekl, že Egypt zvýší tlak na Hamas.
Goodkind se vyjádřil, že teď více než kdy jindy má dojem, že mezi Izraelem a Egyptem existuje spolupráce. Izrael a Egypt čelí snahám extrémistů o destabilizaci regionu, jak bylo možno vidět ve válce proti Hizballáhu a v otázce íránského jaderného programu.

05.09.2006 00:00 9