Praha Jeruzalém

Podle průzkumu provedeného minulý týden, většina Izraelců podporuje vyjednávání s palestinskou vládou národní jednoty, která se v těchto dnech vytváří ze zástupců Fatáhu a Hamásu. Výzkum se týkal pouze židovské populace a konal se minulé pondělí a úterý. Dotazováno bylo 500 osob, statistická odchylka je čtyři procenta.
45% lidí podporuje vyjednávání  s palestinskou vládou národní jednoty, 43% je proti. 63% je pro jednání s Abu Mazinem (Mahmúd Abbás). 28% je proti jednání s ním. Jednání s Hamásem podporuje 30% dotázaných, 63% je proti. Výsledek ukazuje, že se zvýšil počet lidí, kteří podporují vyjednávání a Hamásem. Před čtyřmi měsíci to bylo pouze 12% pro, 76% proti.
Účastníci byli také dotazování, co by podle nich měl Izrael politicky po nedávné válce v Libanonu dělat. 61% je přesvědčeno, že je nutné jednat s Palestinskou samosprávou, aby se dosáhlo trvalé dohody a pouze 8% podporuje jednostranné stažení s částí Západního břehu.
Gadi Blatiansky, šéf tzv. Ženevské iniciativy, vysvětlil výsledky tak, že společnost by ráda viděla okamžité jednání s Palestinci. „Veřejnost je odvážnější než vláda a dotlačí vládu k jednacímu stolu,“ řekl.

18.09.2006 00:00 8