Praha Jeruzalém

Vicepremier Šimon Peres bude nejvyšším představitelem Izraele na druhé mezinárodní konferenci státních představitelů a hospodářských vůdců, kterou tento týden pořádá bývalý americký prezident Bill Clinton v New Yorku.
Vedle Šimona Perese se zúčastní také francouzský prezident Jacques Chirac, král Abdullah z Jordánka, generální tajemník OSN Kofi Annan, první dáma Laura Bushová, pákistánský prezident Parvíz Mušarraf, italský ministr zahraničí Massimo D’Alema, odcházející mexický prezident Vincente Fox, chilská prezidentka, král Mohammed VI z Maroka, prezident arabské ligy Amr Mússa a prominentní představitelé z řad obchodníků, mezi nimi Warren Buffet a Bill Gates.
Peres využije této příležitosti k rozvoji „Údolí míru“, což je projekt, který mimo jiné zahrnuje například vybudování společného, izraelsko-jordánského mezinárodního letiště, kanál spojující Rudé a Mrtvé moře, výstavbu průmyslových zón, infrastruktury, zdrojů alternativní energie a vědecké parky s rozlohou 400km, kde 320km bude společních – izraelsko-jordánských a 80km palestinských.
Peres také představí svou iniciativu v pokroku ekonomické a humanitární spolupráce mezi Izraelem a Libanonem.
Témata, která budou na konferenci diskutována jsou: řešení národnostních, náboženských a etnických konfliktů, zdroje alternativní energie, boj proti chudobě a boj proti AIDS. Peres se navíc zúčastní dvou benefičních akcí v St. Louis a Detroitu, kde výtěžek půjde na pomoc lidem na severu Izraele.

18.09.2006 00:00 3