Praha Jeruzalém

Policie v Oslu zpřísnila bezpečnostní opatření kolem židovských objektů a izraelské ambasády. Stalo se tak v odpovědi na střelbu na hlavní synagogu v Oslu, ke které došlo v neděli ráno. Zprávy říkají, že výstřely vyšly z projíždějícího auta, ve kterém seděli dva neznámí muži. Vystřelili několikrát na budovu a odjeli. Nikdo nebyl zraněn, ale budova byla poškozena kulkami.
Yoav Melchior, vrchní rabín v Oslu a syn člena Knessetu Michaela Melchiora (Strana práce), řekl, že od počátku války v Libanonu ve městě roste počet antisemitských činů a média jsou plná antisemitské rétoriky. „Tak vážný incident se v Norsku ještě nikdy nestal a máme opravdu strach. Doufáme, že vláda převezme odpovědnost, takové činy nemůžeme brát na lehkou váhu,“ řekl.
Není to poprvé, co byla synagoga v Oslu napadena. Před měsícem a půl se neznámá osoba vykálela na schodech do synagogy. Později někdo házel na synagogu kameny, rozbil dvě okna byla rozbita a poškodil také budovu komunity. Incident byl zaznamenán několika bezpečnostními kamerami. Tou osobou je z největší pravděpodobnosti norský občan, který se pár hodin před incidentem účastnil demonstrace před americkou a izraelskou ambasádou.

18.09.2006 00:00 11