Praha Jeruzalém

Izraelské noviny oznámily, že Írán převedl 50 miliónů dolarů vedení Hamásu v Damašku, aby překazil propuštění uneseného vojáka Gilada Šalita. Jediot Ahronot, izraelský největší denník, oznámil, že dohody bylo dosaženo při procedurách před dvěma měsíci. Podle zprávy byl Izrael připraven za Šalita na oplátku propustit stovky palestinských vězňů.
Avšak několik dní poté, co se zdálo, že bylo dosaženo dohody, íránská delegace tajně dorazila do Damašku a převedla 50 milionů dolarů Chálidu Mašálovi pod podmínkou, že zruší dohodu. Podle zprávy Mašál následně přitvrdil svůj postoj a požadoval na Izraeli propuštění tuctů palestinských vězňů definovaných jako „ostřívězni“.

Ministerský předseda Ehud Olmert na oficiální návštěvě v Moskvě, řekl, že „Izrael by neměl propustit vězně za každou cenu. To by bylo úplně nezodpovědné.“ Palestinský ministr vnitra Sajíd Sijam řekl, že Sýrie není zodpovědná za selhání dohody o propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita. „Není pravda, že hnutí Hamás je pod syrským tlakem zrušit dohodu,“ řekl v článku, který byl publikován ve čtvrtek ráno v londýnských arabsky psaných novinách al-Hajat.

22.10.2006 00:00 2