Praha Jeruzalém

Izrael vyjádřil své uspokojení nad nominací jihokorejského ministra zahraničí, Ban Ki-Moona na post příštího generálního tajemníka OSN. Rada bezpečnosti vybrala Ki-Moona všemi hlasy a čeká se jen na formální souhlas Generálního shromáždění. Ki-Moon začne v nové funkci působit od 1. ledna 2007.
Velké uspokojení plyne s Ki-Moonových blízkých vztahů s Izraelem a jeho osobních vztahů s mnoha izraelskými představiteli, mezi které patří například Eitan Haber, který byl tajemníkem Jicchaka Rabina.
Podle izraelských zdrojů má Ki-Moon narozdíl od Kofiho Annana opravdové znalosti týkající se izraelsko-arabského konfliktu. Ki-Moon je tichý a rezervovaný člověk, který se zdrží častého odsuzování Izraelem tak jak to činil jeho předchůdce. Navíc věří, že politická dohoda neleží pouze na Izraeli a věří v klidné diplomatické dohody „za scénou“ více než v konfrontace. Jako někdo, kdo pochází z Jižní Koreje, která má blízké vztahy s Izraelem, obzvlášť v bezpečnostním sektoru, Ki-Moon zastává názor, že jakákoliv dohoda mezi Izraelem a Palestinci musí odpovídat izraelským bezpečnostním potřebám.
Ki-Moon navštívil minulý rok Izrael a setkal se s premiérem Arielem Šaronem v pátek, což je velmi ojedinělá událost. V současnosti se setkal s ministryní zahraničí Tzipi Livniovou.
Představitelé izraelské diplomacie říkají, že po mnoha incidentech, které měl Izrael s Annanem, je nominace Ki-Moona nepochybně dobrou zprávou pro Izrael.

10.10.2006 00:00 2