Praha Jeruzalém

Izraelské bezpečnostní síly zabránili již druhému teroristickému útoku během 24 hodin. V úterý odpoledne vzbudili podezření dva Palestinci, kteří dorazili k hraničnímu přechodu Reihan u Džanínu. Při jejich prohlídce našli vojáci dvě asi kilogramové trubkové bomby. Palestinci vyšetřovatelům řekli, že zamýšleli hodit bomby na vojáky.

V pondělí byl u kontrolního stanoviště Hawara (jižně od Náblusu) zastřelen Palestinec při pokusu ubodat hlídkujícího izraelského vojáka. Muž se přiblížil ke dvojici vojáků kontrolujících automobil, vzbudil v nich podezření a po dotazu ohledně jeho úmyslů vytáhl nůž a zaútočil na jednoho z vojáků. Druhý voják jej postřelil a Palestinec pak na následky zranění zemřel.
Kontrolní stanoviště Hawara je svědkem podobných útoků každodenně. Vojáci zde také brání snahám Palestinců  pronášet zbraně.

Jednotky rovněž zabily teroristu s výbušným pásem, který se v úterý v noci pokoušel proniknout do Izraele ze severního Pásma Gazy. Detaily incidentu zatím nebyly zveřejněny. Podle vojenských zdrojů dokazuje tento pokus vysokou motivaci mezi teroristy napadat izraelské cíle. Ačkoli teroristické organizace začaly nedávno označovat hraniční plot v Pásmu Gazy jako „zeď smrti“ kvůli vysokému počtu zabitých teroristů od izraelského stažení, neustále se jej pokoušejí překonat. Trhavina nalezená na těle teroristy byla aktivována a zjevně připravená k použití na zalidněném místě.

11.10.2006 00:00 2