Praha Jeruzalém

Filip Dewinter, předseda belgické vlámské strany Belang a údajně jeden z nejúspěšnějších evropských vůdců krajní pravice, nedávno vyzval židovskou veřejnost, aby se zapojila do jeho kampaně proti radikálnímu islámu a volila jeho stranu. Strana Belang, označována za xenofóbní, prosazuje přísná omezení imigrace a v blížících se regionálních volbách by mohla podle očekávání získat třetinu hlasů. V Antverpách s početnou židovskou a muslimskou populací by se tak mohla stát největší stranou.

Dewintera vynesl k moci jeho odmítavý postoj vůči radikálnímu islámu vyjádřený slovy: „Pokud nepřijmou náš způsob života, pokud nepřijmou ty principy, které jsou zcela jasné a pro západní demokracii zcela nezbytné, nemyslím si, že bychom měli uznávat islám jako oficiální náboženství v zemi.“

Dewinter prohlásil, že mezi židovskou komunitou má Vlaams Belang (Vlámský zájem) podporu 30 až 35 procent voličů. Předchůdce Belangu, Vlámský blok, získal před šesti lety třetinu hlasů v Antverpách, ale byl rozpuštěn po soudním rozhodnutí o tom, že strana šíří rasovou nenávist. Nová strana pak v regionálních volbách před dvěma lety získala 24 procent hlasů.

05.10.2006 00:00 1