Praha Jeruzalém

Muslimský policejní důstojník, který odmítl střežit izraelskou ambasádu v Londýně, byl znovu přiřazen na další místo a je vyšetřován za to, že byl omluven ze svého pověření.

Podle britských zpravodajských příspěvků policejní strážník Alexander Omar Baša, člen Supiny pro obranu diplomatů londýnské policie, odmítl střežit izraelskou ambasádu v Západním Londýně. Baša řekl svým nadřízeným, že protestuje proti izraelské bombové kampani proti Hizballáhu v Libanonu, která způsobila smrt více než 1000 muslimů, a zúčastnil se protiválečných protestů, oznámil denník The Sun.

Jeho návrat do práce způsobil rozruch mezi policisty. Bývalý velitel létací čety John O′Connor řekl, že se jedná o „začátek konce britské policejní kontroly“. „Londýnská policie vytvořila precedens, kterého bude trpce litovat. Nadřízení vyslyšeli jeho přání, protože se patrně obávali, že budou nařčeni z rasizmu. Ale to, co udělali, je urážka židovské komunity,“ řekl denníku The Sun.

Asociace muslimské policie však v prohlášení po BBC uvedla, že policista Baša se obával o členy libanonské rodiny a nechtěl střežit ambasádu v průběhu letní 34-denní války na jihu Libanonu. „Toto je problém týkající se blaha konkrétního důstojníka,“ řekl mluvčí Asociace vedoucí Dal Babu jménem strážníka, „a není nábožensky motivovaný.“

06.10.2006 00:00 3