Praha Jeruzalém

Ministerský předseda, Ehud Olmert, včera promluvil na konferenci v Tel Avivu. Řekl, že je nemožné, aby vůdce státu, který je členem OSN a volá po zničení jiného národa, byl považován za legitimního vůdce.
V odkazu na holokaust Olmert řekl, že se nesmějí opakovat stejné chyby jako před 60-ti lety, kdy se ignorovaly hrozby takových vůdců. „Nesmíme opakovat stejné chyby, které se staly před 60-ti lety. Netečnost a odvracení se od toho, co bylo říkáno v době, kdy bylo možné ještě něco zachránit. Odpovědný, morální a uvědomělý svět nemůže nadále žít v této realitě, kde vůdce jedné země mluví o potřebě vymazat jiný národ jako je třeba Izrael z mapy,“ řekl Olmert.
Podle Olmerta není boj proti íránskému jadernému programu pouze izraelským bojem, ale záležitostí celého světa a Izrael udělá vše pro to, aby zabránil Íránu stát se jadernou mocností. O íránské jaderné hrozbě hovořil na konferenci i Amir Peretz, podle kterého to byla právě izraelská politika, která způsobila, že se svět zajímá o íránský jaderný program jako o celosvětovou hrozbu. „Íránská hrozba není politickým tématem. Íránská hrozba je národním tématem nejvyšší priority a byla by chyba, kdyby to Izrael změnil jen na izraelské téma,“ řekl Peretz.

24.10.2006 00:00