Praha Jeruzalém

Ministerský předseda, Ehud Olmert, odletí v úterý na dvoudenní oficiální návštěvu Ruska. Setká se s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Olmert se také setká s členy místní židovské komunity a navštíví dvě synagogy.
Olmert s Putinem budou v Kremlu jednat o několika tématech. Budou diskutovat také o íránské jaderné hrozbě a posledním vývoji okolo severokorejského jaderného vývoje a o ekonomických a vojenských sankcích, které na Severní Koreu uvalilo OSN.
Dalším tématem, které bylo jádrem sporů mezi Izraelem a Ruskem, budou ruské zbraně v rukách Hizballáhu. Většina zbraní, včetně moderních protitankových střel, které Hizballáh proti Izraeli použil, byla ruské provenience a do Libanonu se dostala pře Sýrii. Rusko sice tato obvinění nejprve popíralo, ale poté co během války do Ruska přicestovala izraelská delegace s přesnými zpravodajskými informacemi včetně sériových čísel, objevili závažnost problému. V odpovědi na to zastavilo Rusko dodávky některých protitankových střel Sýrii, protože bylo zjištěno, že Sýrie poskytuje tyto zbraně Hizballáhu pro boj proti Izraeli.
Olmert bude také od Putina žádat, aby Rusko přestalo s modernizací syrské armády, protože to pro Izrael znamená hrozbu.

16.10.2006 00:00 2