Praha Jeruzalém

V Pásmu Gazy pokračovala v pátek druhým dnem operace Rain Man. Palestinští ozbrojenci během ní na vojáky vystřelili množství protitankových střel a armáda odhaduje, že do Pásma bylo z Egypta propašováno podzemními tunely pod tzv. filadelfským koridorem nejméně 20 pokročilých protitankových raket jako jsou ty, jež používá Hizbaláh. Po skončení bojů na severu armádní představitelé opakovaně varovali před pokusy palestinských teroristických skupin vyzbrojit se za pomoci Sýrie a Íránu takovýmito pokročilými raketami.

Juval Diskin, šéf bezpečnostní služby Šin Bet, řekl na schůzi kabinetu, že posílení zdrojů teroristů je strategickým problémem, který, pokud nebude včas řešen, může vyústit ve stejnou situaci jako v Libanonu. Filadelfským koridorem bylo podle něj propašováno mnoho tun výbušnin, stovky zbraní a Ministerstvo zemědělství Hamásu zde skrze Rafáh propašovalo 1,5 milionu dolarů. Nová hrozba z Gazy, kde se národním hrdinou stal Nasralláh a kde velmi dobře rozumějí účinnosti protitankových raket ve spojení s gerilovým bojem a bunkry, nutí armádu měnit způsoby operace.

V Gaze zabili Izraelci osm Palestinců. Mezi zabitými jsou tři teroristé Hamásu, jejichž buňka odpalovala rakety Kassám. Při střetu vojáků s ozbrojenci byla také zabita jedna Palestinka. Podle palestinských lékařů byla zastřelena před svým domem izraelským ostřelovačem.
Izraelská armáda vytvořila u hranic s Pásmem Gazy v souvislosti s operací dočasné internační centrum, kde probíhají vyšetřování desítek Palestinců zatčených izraelskými jednotkami. Vojáci dostali příkaz zacházet se zadrženými humánně a většina jich je po výslechu propuštěna.

13.10.2006 00:00 4