Praha Jeruzalém

Při střetech ozbrojených složek Fatáhu a Hamásu od nedělního rána bylo zabito osm osob a nejméně 75 Palestinců bylo zraněno. Střety (při nichž byly využity lehké zbraně a ruční granáty) vypukly mezi palestinskými bezpečnostními silami, jejichž členové protestují kvůli několik měsíců neplaceným mzdám, a speciální bezpečnostní složkou Hamásu.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás (Fatáh) po bojujících Palestincích požadoval zastavení násilí a slíbil potrestání osob odpovědných za střety i jejich účastníků. Premiér Ismáíl Haníja (Hamás) rovněž požadoval ukončení vnitřního násilí zejména tváří v tvář zasahujícím „okupačním silám.“

Střety vypukly nejprve v Khán Júnis a během několika hodin se rozšířily do města Gazy, což vyvolalo obavy z dalšího šíření nepokojů. Aby tomu zabránil, Hamás vyslal na klíčové křižovatky množství příslušníků speciálních bezpečnostních jednotek.

Ozbrojenci Fatáhu podpálili budovu palestinského parlamentu v Ramalláhu; oheň se v prázdné budově rozšířil ze zapálené kanceláře v druhém poschodí do celé budovy. Mezitím Hamás povolal příslušníky svého ozbrojeného křídla, Brigád Izadína al-Kássama, aby se zapojili do bojů proti bezpečnostním složkám Palestinské samosprávy v Pásmu Gazy.

Obě soupeřící strany se pak vzájemně obviňovaly ze snah o rozpoutání občanské války v Palestinské samosprávě. Do konfliktu se zapojily s pohrůžkou útoků na instituce Hamásu na Západním břehu v případě, že budou přestřelky v Gaze pokračovat, i Mučednické brigády od al-Aksá napojené na Fatáh.

02.10.2006 00:00 2