Praha Jeruzalém

Syrští představitelé odmítli navrženou návštěvu Izraele, což je odpověď na středeční výzvu zástupce izraelského ministerského předsedy Šimona Pereze, aby syrský prezident Bašár Assad dokázal své mírové úmysly návštěvou Jeruzaléma.
Výzva byla ve středu vyřčena zástupcem ministerského předsedy Šimonem Perezem při rozhovoru s izraelským rádiem, položil řečnickou otázku „Pokud Assad řekl ‚Vejdu do Knessetu,‘ měl by být zastaven?“ Poukazoval na návštěvu egyptského prezidenta Anvara Sadata v Jeruzalémě v roce 1977,na  krok, který inicioval mírové rozhovory mezi dvěma národy, a nakonec byl zakončen dohodami z Camp Davidu v roce 1978.
Představitelé z úřadu ministerského předsedy také nebyli příliš potěšeni Perezovým návrhem a velmi rychle reagovali prohlášením, že Perez mluvil za sebe a jeho slova neodráží oficiální politiku izraelské vlády. Assi Šariv, mluvčí ministerského předsedy Ehuda Olmerta, řekl, že v každém případě neshledávají Assadovy výzvy k míru upřímnými, dokud nebudou podporovány nějakou akcí. Šariv řekl, že raději než návštívit Jeruzalém by měl Assad dokázat, že je ochotný usilovat o mír vyhnáním vůdce Hamásu Chálida Mašála z Damašku a ukončením podpory Hizballáh v Libanonu.
Od konce války v Libanonu se Izrael a Sýrie pohybují tam a zpět ohledně otázky znovuobnovení mírových rozhovorů mezi oběma zeměmi. Sýrie požaduje Golanské výšiny, které byly připojeny k Izraeli po šestidenní válce, a Izrael požaduje po Sýrii zastavení podpory a financování Hizballáhu v Libanonu stejně jako palestinských teroristických skupin na Západním břehu a v Gaze.

12.10.2006 00:00 1