Praha Jeruzalém

Ukrajinský prezident Viktor Juščenko se setkal s izraelským vicepremiérem Šimonem Peresem, jemuž nabídl strategickou spolupráci na poli systémů protiraketové obrany a systémů řízení satelitů.

Ukrajina je považována za vedoucího producenta balistických raket; během sovětské éry vyvíjela pro SSSR rakety dlouhého doletu. „Budeme velmi rádi spolupracovat s izraelskými vědci a vývojáři na poli raket a satelitů. Vývoj pokročilých technologií zbraňových systémů by mohl být základem další strategické spolupráce mezi oběma zeměmi,“ řekl Juščenko Peresovi.

Ukrajinský prezident také odhalil své plány navštívit na začátku listopadu Izrael spolu s delegací představitelů obchodní sféry Ukrajiny. Peres požádal ukrajinské obchodníky o podporu společných ekonomických projektů Izraele, Jordánska, Libanonu a Palestinské samosprávy. Juščensko sdělil, že Ukrajina má zájem na účasti v projektu Údolí míru vedeném Peresem. Peres dále navrhl, aby Ukrajina a Izrael spolupracovaly na vývoji budoucích zbraní určených pro boj s terorismem, které budou zčásti založené na nanotechnologiích.

Setkání mezi oběma politiky proběhlo během slavnostní ceremonie udělování cen Juščenkovi, Peresovi a americké ministryni zahraničí Condoleezza Rice za jejich snahy o prosazení míru a stability ve světě.

04.10.2006 00:00 2