Praha Jeruzalém

Wafá Sultánová, psychiatrička, bývalá muslimka a ostrá kritička islámu, říká, že si přeje navštívit Izrael a hodlá tak učinit v blízké budoucnosti.
Sultánová, syro-američanka, která již nepraktikuje islám a považuje se za sekulární lidskou bytost, se při několika příležitostech objevila v televizi, kritizovala islám a způsob, jak se muslimové chovají po celém světě. Sultánová je známá hlavně díky debatě na arabské satelitní televizi Al-Džazíra v únoru 2006, kde ostře kritizovala islám a tvrdila, že islám uvázl ve 14.století, zatímco se moderní svět rozvíjel bez něj. Při debatě dala Sultánová několik příkladů, jak židé získali respekt světa po holokaustu tvrdou prací a ne terorizmem a vyzvala muslimy, aby se od nich učili a sledovali jejich příklad. Také řekla, že: „neviděli jsme jediného žida, který by se vyhodil do vzduchu v německé restauraci. Neviděli jsme jediného žida zničit kostel. Neviděli jsme jediného žida protestovat zabíjením lidí.“ Debatu uzavřela slovy: „Jen muslimové hájí svou víru pálením kostelů, zabíjením lidí a ničením ambasád. Tato cesta nepřinese žádné výsledky. Muslimové se musí zeptat sami sebe, co mohou udělat pro lidstvo, než začnou požadovat, aby je lidstvo respektovalo.“
Sultánová, narozená v Sýrii, utekla ze země v roce 1989 a přijela se svým manželem do Spojených států. Kvůli její ostré kritice islámu není Sultánová vítaná ve své rodné zemi a skutečně se obává o svůj život kvůli muslimským extremistům, kteří se jí snaží ublížit. Od březnové debaty je Sultánové zakázáno objevit se na jiné arabské síti. Nyní se pokouší vysílat zprávy pomocí rozhovorů se západními médii a pomocí internetu.

12.10.2006 00:00 3