Praha Jeruzalém

Valné shromáždění v pátek v noci rozhodlo o vytvoření výboru, jehož úkolem bude přezkoumat fakta týkající se zabití 19 Palestinců v Bejt Hanúnu.

Shromáždění hlasovalo v poměru 156 ku 7 se 6 abstencemi pro návrh předložený arabskými zeměmi. K arabské rezoluci se po jejím zmírnění připojily všechny evropské státy.
Proti hlasovaly: Spojené státy, Austrálie, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru a Palau, a samozřejmě také Izrael. Zdržely se: Kanada, Pobřeží Slonoviny, Papua Nová Guinea, Tonga, Tuvalu a Vanuatu.

Spojené státy hlasování zdržely svým požadavkem na prošetření financování aktivity vyšetřovací delegace. Američané byli rovněž rozhořčeni tím, že jejich veto v Bezpečnostním výboru bylo obejito hlasování Valného shromáždění.

Velvyslanec USA v OSN, John Bolton, řekl, že „mnozí podpůrci rezoluce jsou sami notorickými narušiteli  lidských práv a usilují o odvrácení kritiky jejich vlastních politik.“ Bolton dodal, že Izrael „je po desetiletí terčem Valného shromáždění.“
Tento typ nevyvážené jednostranné rezoluce o izraelsko-palestinském konfliktu podle Boltona slouží elementům nepřátelským uznávanému a nezpochybnitelnému právu Izraele na existenci.
Rezoluce podle Boltona prohlubuje podezření mnohých, že OSN není schopna hrát užitečnou roli na Blízkém východě. Bolton kritizoval úsilí členů OSN o přetvoření organizace ve fórum sloužící k útokům na USA a Izrael. Výbor pro lidská práva se podle něj také delegitimizoval svým jednostranným zaměřením exkluzivně na Izrael při neschopnosti vypořádat se s problémem porušováním lidských práv v Barmě, Dárfúru, Severní Koreji a jiných zemích.
„Problém protiizraelské zaujatosti se netýká pouze Výboru pro lidská práva. V kultuře Spojených národů je endemický. Je to desetiletí starý systémový problém převyšující celou plejádu organizací a agentur OSN,“ soudí Bolton.

18.11.2006 00:00 1