Praha Jeruzalém

Nejvyšší izraelský soud v úterý rozhodl o tom, že homosexuální páry mají být v registrech obyvatelstva zapisovány stejně jako sezdané páry.
Šest ze sedmi soudců hlasovalo ve prospěch rozhodnutí založeném na petici homosexuálů sezdaných v zahraničí. Tyto páry budou mít pro ministerstvo vnitra nyní stejný status jako heterosexuální páry sezdané prostřednictvím civilního sňatku mimo Izrael.
„Nerozhodli jsme o tom, že by byly v Izraeli uznávané sňatky osob stejného pohlaví; nepřiznáváme těmto sňatkům žádný nový status; nevyjadřujeme žádnou pozici vůči uznávání sňatků osob stejného pohlaví v Izraeli,“ napsal soudce Aharon Barak.
Soudce Barak vysvětlil, že soud nezasahuje do zákonů jiných států.
„Naše rozhodnutí vytvořilo právní rámec, který nechává většinu komplikovaných právních otázek nerozhodnutých, protože tyto otázky sociálního a morálního uznání náleží k rozhodnutí Knessetu, jako legislativnímu orgánu,“ řekl prezident nejvyššího soudu, Dorit Beinish, který rozhodnutí podpořil.
Mezi několik málo zemí, které umožňují sňatky osob stejného pohlaví, patří Kanada a Nizozemsko, které právně uznávají sňatky homosexuálních, bisexuálních i transsexuálních párů.
V roce 2005 hledalo v Izraeli právní uznání svého svazku uzavřeného v Kanadě více než 15 izraelských párů. Uznání záleželo na ministerstvu vnitra a spravedlnosti.

21.11.2006 00:00 19