Praha Jeruzalém

Íránská státní televize oznámila, že v průběhu vojenských manévrů v íránské poušti ve čtvrtek ráno testovala íránská armáda své balistické naváděné střely Šiháb-3, které mohou nést nukleární hlavici. Rakety Šiháb-3, které mají dosah 2000 kilometrů, mohou zasáhnout Izrael i vojenské stanoviště Spojených států na Středním východě. Zpráva uvedla, že manévry budou řízeny elitní Revoluční gardou a budou trvat deset dní do 11.listopadu. Podle zprávy se budou manévry konat hlavně v Perském zálivu a v Ománském moři a jsou naplánované tak, aby zdůraznily íránskou defenzivní sílu.
Zdroj z Revoluční gardy řekl, že cvičení nepředstavují žádnou hrozbu pro sousední státy. I přes tato slova přichází manévry jen dva dny po masivním námořním cvičení v Perském zálivu, které bylo vedené americkými silami a jehož účelem bylo trénovat mezinárodní námořní síly, aby zabránily pašování a přepravě jaderných zbraní a jiných materiálů.
Zpráva íránské televize také uvádí, že mezi zbraněmi testovanými v průběhu manévrů byl Šaháb-2, který má podle Íránu tzv.kazetové hlavice, které mohou vyslat současně 1400 tzv. tříštivých granátů. Vypáleny byly i rakety Zalzal na tuhé palivo, řízené střely, Scud-B, Zolfaghar-73 a Z-3.

03.11.2006 00:00 3