Praha Jeruzalém

Zprávy otištěné v pondělí odhalují, že během posledních dvou let je Izrael ve stálém, polooficiálním, kontaktu s palestinským politikem, Marwanem Barghoutim, který si odpykává pět doživotních trestů za účast v teroristických aktivitách.
Barghouti byl zatčen v dubnu 2002, kdy byl velitelem Tanzimu, teroristické frakce hnutí Fatah, který provedl mnoho teroristických útoků proti Izraeli během druhé Intifády. Mezi Palestinci je Barghouti považován za vůdce frakce Fatahu a  drží si velký vliv na všechny části palestinského politického spektra.
Podle zprávy byl kontakt navázán poslancem Knessetu za stranu Meretz, Chaimem Oronem, a byl plně schválen ministerskými předsedy Šaronem a Olmertem. Při kontaktech předával Oron politické vzkazy od izraelského vedení Barghoutimu a naopak.
Tyto kontakty zřejmě také napomohly k dosažení současného příměří, protože Barghouti byl schopen ovlivnit rozličné palestinské frakce, aby dosáhly dohody s prezidentem Abbasem o zastavení raketových útoků na Izrael.
S Barghoutim se více než před rokem setkala také současná ministryně zahraničí, Tzipi Livniová. Tehdy ještě zastávala post ministryně spravedlnosti v minulé vládě. Livniová byla na obhlídce věznice, ve které si svůj trest odpykává Barghouti, když došlo k jejich zdánlivě náhodnému setkání. Rozhovor byl krátký, jeho obsah není znám.

28.11.2006 00:00 5

Klíčová slova