Praha Jeruzalém

Poprvé od konce války v Libanonu přeletěly izraelské stíhačky nad oblastí Dahiya, oblastí s nejsilnějším vlivem Hizballáhu v jižním sousedství Bejrútu. Nebyly shozeny žádné bomby, ale zvuk letadel způsobil mezi místními obyvateli paniku.
Velitelství izraelské armády přelet stíhaček nad Bejrútem potvrdilo, ale řeklo, že se jednalo pouze o rutinní průzkumnou misi.
Tyto přelety jsou pod tlakem ze strany OSN a EU, protože podle nich porušují příměří dané rezolucí č. 1701. Izrael v reakci na to odmítl lety zastavit s tím, že Izrael bude pokračovat, dokud se do země a do rukou Hizballáhu budou pašovat zbraně.
Již v neděli se libanonský premiér Fuad Siniora a velitel UNIFIL Alain Pelligrin setkali s Javierem Solanou a žádali ho, aby na Izrael vyvinul tlak aby tyto přelety zastavil.
Zdroje z izraelského letectva na tyto výzvy reagovaly tím, že fotografie a informace získané během těchto letů jsou pro bezpečnost Izraele a zabránění pašování zbraní extrémně důležité. Zdroje také dodaly, že počet zpravodajských informací získaných před válkou se snížil skoro na nulu, což mohlo ohrozit izraelskou připravenost na válku.

02.11.2006 00:00