Praha Jeruzalém

Americký prezident George Bush nemá dostatečnou důvěru, aby mohl zahájit vojenský útok na Írán. Uvedl to v úterý Giora Romm, výzkumník pro Židovský institut pro národní bezpečnost, na fóru, jehož se účastnili členové ministerstva zahraničí a delegáti z Americké židovské komunity.
Romm je bývalý vojenský pilot, zástupce velitele operací izraelské armády, atašé ve Washingtonu a bývalý ředitel Židovské agentury. Nedávno se vrátil z Washingtonu a popsal, jak byli vyšší američtí představitelé velmi zneklidněni průběhem války v Iráku. „Situace v Iráku jim dělá velké starosti,“ řekl Romm. Dodal také, že problémy v Iráku připravily prezidenta Bushe o veškerou důvěryhodnost.
„Bush nemá žádnou vojenskou důvěru. Nenechte se zmást myšlenkou, že Bush má vojenské možnosti. Nemyslím si, že průměrný Američan je přesvědčen, že jeho země je v nebezpečí a není nijak dojatý nebezpečím na Blízkém východě. Po 3,5 letech v Iráku nemůže být přesvědčen chatrným zpravodajstvím,“ řekl Romm. Dodal, že zdroj, jenž je členem strany demokratů, řekl: „Bylo mi řečeno, že pokud nedojde v Iráku ke změně do šesti měsíců, lidé se vydají do ulic jako při válce ve Vietnamu.“
Romm řekl Ynetnews, že „umím si představit situaci, ve které my (Izrael) zaútočíme na Írán bez podpory USA, ale na nejbližší dobu to neodhaduji.“ Romm dodal, že americko-izraelská aliance nebyla ohrožena úspěchem demokratů ve volbách.
Romm se také pokusil o detailní analýzu války v Libanonu a řekl, že „několik aspektů válečných operací mě zneklidnilo“. Připomenul hlavně nedostatek jasných politických a vojenských instrukcí. „Pokud stanovujete úkoly, měli byste je dokončit,“ řekl. Dodal, že byla také potřeba změny přístupu v pozemním boji. „Pokud víme, že Hizballáh plánuje únosy našich vojáků, měli bychom v první řadě veřejně stanovit 20 cílů v Libanonu a říci, že 10 z nich bude zničeno bez ohledu na to, kdo se tam nachází, pokud bude docházet k únosům. Měli bychom toto nařízení oznámit libanonské vládě,“ řekl také Romm.

23.11.2006 00:00 2