Praha Jeruzalém

Zpráva, kterou v pondělí vydal časopis New Yorker tvrdí, že izraelští agenti a izraelská sledovací zařízení v Íránu jsou zdrojem zpravodajských informací, které jsou předávány do Bílého domu. Sloužit mají k hodnocení íránských jaderných zařízení. Podle zprávy tedy Bílý dům obdržel informace shromážděné Izraelem uvnitř Íránu, které vypovídají o tom, že Írán vyvinul a otestoval vybavení pro jaderné zbraně. Článek přinesl Seymour Hersh, který je odpovědný i za jiné velké příběhy. Například Masakr v My Lai ve Vietnamu a skandál okolo věznice Abu Ghraib.
Zpráva také kromě jiného ukazuje spor mezi CIA a Bílým domem ohledně těchto zpravodajských informací. Podle zprávy je odhad CIA o tom, že Írán je daleko od získání jaderných schopností, založen pouze na technických datech ze satelitů a měřičů radioaktivity ve vodě a dýmu z továren a elektráren. Podle Bílého domu jsou ale tyto metody nedostačující.
Bílý dům tvrdí, že dodatečná data shromážděná vybavením zbudovaným Izraelci a Američany poblíž podezřelých jaderných stanovišť, poskytují daleko přesnější informace. Navzdory tomu, data shromážděná Izraelci neukazují významné zvýšení radioaktivity poblíž podezřelých jaderných stanovišť. Podle zprávy odmítá Bílý dům poskytnout surové informace, protože CIA požaduje také detailní informace o zdroji dat – tedy něco, co Bílý dům odmítá odhalit.
Hershova zpráva také tvrdí, že Izrael a Spojené státy spolupracovali v posledních šesti měsících na podpoře kurdské skupiny na severu Iráku, která je známá pod názvem Strana pro svobodný život v Kurdistánu.
Hersh prý informace získal od „vládního poradce s blízkými vazbami na civilní velení v Pentagonu.“ Podle tohoto vládního konzultanta poskytuje Izrael kurdské skupině „vybavení a výcvik,“ stejně jako „seznam cílů v Iráku, na kterých má zájem USA.“
Mluvčí izraelské vlády popřel, že by Izrael trénoval, řídil nebo zásoboval kurdské síly v Iráku.

20.11.2006 00:00 2