Praha Jeruzalém

Stovky Palestinců se shromáždily v domě hledaného muže poté, co izraelská armáda varovala před leteckým útokem na budovu. „Přišli jsme sem abychom dokázali, že sionistická politika může být poražena,“ řekl jeden z civilistů, kteří na místě zůstali dokud hledaný muž neuprchl.
Stovky Palestinců se v neděli večer rozhodly použít svá těla jako živé štíty, aby zabránily izraelské armádě v útoku na dům Mohammeda al- Barouna, vysokého velitele brigád Salah a-Din, vojenského křídla Lidového výboru odporu.
Palestinci vytvořili okolo budovy v Beit Lahiya „lidský kruh“ a na místě zůstali až do chvíle, než se al-Baroudovi podařilo utéct.
Podle zdrojů z Pásma Gazy obdržel al-Baroud telefonát od izraelské armády, ve kterém byl varován aby opustil dům, protože na něj bude veden útok. Poté co se zpráva o útoku rozšířila, shromáždili se Palestinci okolo domu, stáli na dvoře a na střeše domu, aby útoku zabránili. Je to poprvé, co byli palestinští civilisté přivoláni k tomu, aby takto odrazili letecký útok izraelské armády.
Vysoký představitel Hamásu, Nizar Rayan, vedl neobvyklý protest, který byl živě přenášen Palestinskou televizí. „Smrt Americe a smrt Izraeli,“ křičel dav a mnoho ze zúčastněních mávalo pěstí ve vzduchu.
Aktivista Hamásu, který byl součástí davu řekl: „Přišli jsme bránit tohoto bojovníka a jeho dům. Přišli jsme abychom dokázali, že jsme schopni porazit sionistickou politiku.“
Mluvčí izraelské armády později potvrdil, že útok byl kvůli protestu zrušen. „Plán útoku byl kvůli těm lidem zrušen. Rozlišujeme mezi nevinnými lidmi a teroristy.“ Mluvčí ale také řekl, že útoky budou pokračovat a zároveň obvinil ozbrojence z toho, že užívají civilisty v táboře jako živé štíty.
Dříve ten den provedla izraelská armáda útok na dvě budovy užívané Hamásem. Podle armádní zprávy byla jedna z budov používaná jako kancelář a místo pro plánování operací a druhá jako místo pro shromažďování aktivistů.

20.11.2006 00:00 6