Praha Jeruzalém

V reakci na vyjádření nově jmenovaného ministra pro strategické záležitosti, Avigdora Liebermana, o tom, že jediný způsob jak dosáhnout míru je úplné oddělení Židů a Arabů, které by se mělo týkat i izraelských Arabů, řekl ministerský předseda, Ehud Olmert, že tyto názory nesdílí a že nejsou ani názorem izraelské vlády.
V rozhovoru pro britský „Daily Telegraph“ tento víkend Lieberman uvedl, že pouze oddělení Židů a Arabů umožní dosažení míru na Blízkém východě. „Menšiny jsou stále největší světový problém,“ řekl.
Lieberman vyzval k napodobení Cyprioteho modelu, podle kterého byli odděleni Řekové a Turci, což přineslo stabilitu celému regionu. Řekl, že menšina izraelských Arabů, která čítá 1,25 milionu, je „problém“, který vyžaduje „oddělení“ od židovského státu. „Vytvořili jsme Izrael jako židovský stát,“ řekl. Ve zmínce o osadnících Lieberman řekl, že nehodlá podporovat evakuaci osad a chtěl by osady prozatím ponechat, aby se poté mohly vyměnit za odsun arabské populace na palestinská území.
Liebermanova slova byla tvrdě odsouzena během setkání ministrů za Stranu práce. Ministr Isaac Herzog řekl, že „Liebermanova slova jsou neakceptovatelná. Doufám, že premiér nechá tato jeho prohlášení prošetřit“. Podle ministra obrany, Amira Peretze, způsobilo toto prohlášení nepotřebné problémy a vláda by je měla odsoudit.
Během pravidelné schůze vlády Peretz uvedll, že to prohlášení bylo kruté a zbytečně urazilo velkou část populace. „Nechápu k čemu podobná prohlášení přispívají. Jménem Strany práce odmítáme aby bylo takové prohlášení tolerováno.“

06.11.2006 00:00 2