Praha Jeruzalém

Ministerský předseda Ehud Olmert se omluvil Německu za incident, který se odehrál u libanonského pobřeží mezi izraelskou armádou a německým námořnictvem minulý týden. Olmert 40 minut hovořil s parlamentní delegací ze strany kancléřky Angely Merkelové. Obě strany zdůraznily trvání zvláště dobrého vztahu mezi Izraelem a Německem.
Izrael popřel zprávu německých novin o tom, že dva izraelské letouny při přeletu německé lodi vystřelily. Německo sice potvrdilo, že k nějakému incidentu došlo, ale odmítlo sdělit jakékoliv podrobnosti. Izraelský ministr obrany, Amir Peretz, ujistil, že letectvo by vůči německým lodím nepodniklo žádný nepřátelský akt. Součástí mírové operace v regionu je momentálně 8 lodí a posádky čítají 1000 osob.
Námořnictvo je pověřeno bráněním pašování zbraní a snahou o zachování příměří mezi Izraelem a libanonským Hizballáhem.
Olmert zdůraznil význam německých sil, které jsou součástí mezinárodních jednotek a řekl, že mezi izraelskou a německou armádou bude vytvořena přímá komunikační linka, aby se podobné incidenty již nestaly.
Olmert také zatelefonoval Angele Merkelové a vyjádřil politování nad incidentem a zdůraznil, že Izrael chápe důležitost přítomnosti německého námořnictva v regionu. Také jí poděkoval za pokračující podporu německých jednotek. Olmert a Merkelová spolu také hovořili o palestinské situaci a vývoji v Izraeli. Ministerský předseda zároveň poděkoval za pozvání do Německa a doufá, že Německo v následujících týdnech navštíví.

02.11.2006 00:00