Praha Jeruzalém

Operace „Podzimní mraky“ na severu Pásma Gazy  pokračuje již šestý den. Operace je namířena proti infrastruktuře teroristů a odpalovacím zařízením pro rakety Kassám, které jsou vystřelovány na město Sderot a další místa na západě Negevu.
Palestinské zdroje z Pásma Gazy hovoří o 50 mrtvých a 250 zraněných s tím, jak izraelské jednotky pokračují ve střetech s teroristy a v zatýkání podezřelých osob, které jsou odváženy k výslechu.
V jednom případě izraelské jednotky zaútočily na skupinu odpalovačů raket v uprchlickém táboře Džebalija v momentě, kdy se vraceli na místo aby sebrali odpalovací zařízení. Podle zdrojů z izraelské armády je to nový způsob, při kterém vojáci čekají na místech, odkud jsou rakety odpalovány.
I přes pokračující operaci se stále daří útočníkům rakety na Izrael odpalovat. Od nedělního odpoledne dopadlo blízko osad v západním Negevu 13 raket. Způsobily ale jen malé škody a jeden muž byl při útoku lehce zraněn.
Během vojenské akce i přes pokračující hrozbu terorismu na hraničních přechodech, začal Izrael do Pásma Gazy dovážet humanitární pomoc. Jen včera bylo přes přechod Karni do Pásma Gazy dopraveno 185 nákladních aut s potravinami, zdravotnickou pomocí, základními potřebami a surovinami. Dopraveno bylo také 400 000 litrů nafty, 90 000 litrů benzinu a 175 tun zemního plynu.
Jako součást dalších bezpečnostních akcí pokračují izraelské síly v pátrání po vysoce postavených teroristech na Západním břehu. Při této akci byl v pátek ve městě Betlém zastřelen Ta’er Ahmed Mahmad Hassan, vysoký velitel teroristické organizace Islámský džihád. Tento hledaný 27letý terorista se od roku 2001 účastnil mnoha teroristických aktivit. Mnoho z nich, jako například útok v Gilo nebo pokus o odpálení auta s výbušninami na Tunnel Road, která spojuje Jeruzalém a blok osad Etzion, sám řídil. Ta’er se také účastnil rekrutování sebevražedných útočníků, dodávání zbraní a plánování budoucích teroristických útoků. Během operace zahájili Palestinci na vojáky palbu. V následné přestřelce byli zasaženi dva hledaní příslušníci Tanzimu, kteří se účastnili nedávných teroristických aktivit.

06.11.2006 00:00 1