Praha Jeruzalém

OSN jmenovala kartografa aby zakreslil hranice sporného území Shabba Farms na severu Golanských výšin. Kartograf využije pro získání topografické definice tohoto území všechny informace, které jsou OSN dostupné
Podle profesionálních odhadů bude tato práce trvat dlouho. Podle různých expertů se jedná o území dlouhé 14km a široké 2km v sousedství hory Mt. Dov na nejsevernějším okraji Golanských výšin.
Libanon tvrdí, že toto území patří jemu a požaduje izraelské stažení. Izrael ale tvrdí, že území patří Sýrii a může být součástí budoucích mírových jednání a nemá v úmyslu ho dát Libanonu. Izraelské zdroje tvrdí, že pokud Sýrie odsouhlasí předání území Libanonu, Izrael bude zvažovat zahájení vyjednávání o osudu území s Libanonem. Podle Izraele ale kdokoliv, kdo tlačí Izrael k opuštění Shabba Farms vytváří tím neexistující konflikt mezi Izraelem a Libanonem.
Území je zmíněno v rezoluci OSN č. 1701, která byla přijata po válce v Libanonu. Libanon požadoval izraelské stažení z této oblasti. Izrael nesouhlasil a rezoluce se jen velmi slabě zmiňuje o nutnosti řešení tohoto problému v budoucnu. Izrael není podle rezoluce povinen území opustit a tento krok dokonce není ani navrhován.

02.11.2006 00:00 1