Praha Jeruzalém

Německé úřady zadržely šest teroristů, všechny z arabských zemí, kteří se údajně pokusili umístit výbušninu na letadla odlétající z frankfurtského mezinárodního letiště. Jedním z letadel mělo být i letadlo izraelské společnosti El Al letící do Tel Avivu.
Zprávu o zatčení šesti podezřelých přinesl německý list Die Welt. Podle prohlášení prokuratury se podezřelí, pravděpodobně během letošního mistrovství světa ve fotbale, spojili se zaměstnancem letiště, který měl přístup do bezpečnostní zóny. Požádali ho, aby na palubu civilního letadla umístil tašku s výbušninou. Za to mu byla nabídnuta určitá částka. Podle prokurátora se obchod nezdařil, protože se zúčastněné strany nedohodly na výši obnosu.
Šestice bude pravděpodobně čelit obvinění z účasti v teroristické organizaci nebo podpory teroristické organizace. Všech šest podezřelých bylo v pátek vyslechnuto, ale z důvodů známých pouze německé prokuratuře bylo pět z nich druhý den propuštěno. Šestý zůstává ve vazbě kvůli jinému trestnému činu.
Podle prokurátora jsou údajně do případu zataženi ještě další podezřelí. Podle zprávy prohledaly německé bezpečnostní složky devět bytů v Rhineland-Palatinate a Hesse na severozápadě Německa.
Bezpečnostní zdroje v Izraeli potvrdily, že v minulých měsících bylo několik varování týkajících se snah teroristických organizací o provedení útoku na letadla El Al v Evropě. V jednom případě tyto informace vedly ke zvýšení bezpečnostních opatření u jednoho konkrétního letu z Německa během tohoto léta.

21.11.2006 00:00 2