Praha Jeruzalém

Když se vysoká komisařka OSN pro lidská práva rozhodla navštívit Sderot, netušila, že se stane svědkyní útoku raketou Kassám na město. Raketa dopadla v úterý ráno na továrnu, jeden muž byl kriticky zraněn.
Představitelka OSN, Louise Arbour, byla na návštěvě města Sderot, když na něj dopadla salva několika raket Kassám. „Rakety dopadly několik stovek yardů od místa, kde jsme se nacházeli,“ řekl mluvčí komisařky, který byl také přítomen na místě. „Byla v autě, ale když jsme uslyšeli hlasité exploze, delegace velmi rychle zaparkovala. Viděli jsme dva oblaky kouře.“
Arbourová si společně se starostou města Sderot, Eli Moyalem, prohlédla místa dopadu raket. Nemohli si je ale kvůli podezření na únik čpavku podrobně prohlédnout.
Komisařka navíc nebyla přijata s otevřenou náručí. Místní pracovníci jí řekli, že ona a OSN straní Palestincům a necítí s údělem obyvatel Sderotu a západního Negevu, kteří jsou pravidelně bombardováni.
Mluvčí komisařky v úterý po návštěvě řekl, že názor vysoké komisařky OSN pro lidská práva je takový, že Izrael „má odpovědnost za ochranu svých občanů, ale může tak činit jen zákonnými způsoby. Musí tak činit v souladu s mezinárodním právem, mezinárodními humanitárními předpisy, ale primární je jeho odpovědnost chránit lidi, kteří žijí pod jeho správou.“
I přes tato vyjádření Arbourová nevydala žádné prohlášení, které by úterní útok odsuzovalo.

21.11.2006 00:00 3