Praha Jeruzalém

Dnes uplynulo 11 let od vraždy někdejšího premiéra Jicchaka  Rabina. Protože výročí připadá na Šabat, většina vzpomínkových akcí se odehrála již včera. Různé organizace využily tuto příležitost k vytvoření dialogu a usmíření.
Podle výzkumu veřejného mínění si 47% Izraelců myslí, že největší rozpor mezi Izraelci vznikl po stažení z Gazy, 38% si pak myslí, že největší rozpor způsobilo právě zavraždění Rabina.
Ve středu se na Rabinově náměstí v Tel Avivu konal 10. Národní den dialogu. Zúčastnilo se ho kolem 3000 lidí – věřících i sekulárních.
„Ráda slyším, že je naděje na zboření bariér. Těsně po vraždě byl mezi sekulární a religiózní komunitou velký odstup,“ řekla 22letá Aderet Rosenberg. Věří, že rozdělení mezi religiózními a sekulárními bylo jen otázkou času.
Olga Melamed, která sama sebe označila za atheistku řekla, že jí proslovy umožnily slyšet nové myšlenky a nápady, ale že sama považuje za obtížné spojit se s religiózními studenty ve škole. „Ve škole se s ostatními cítím trochu v rozpacích, protože se do nich nemohu vcítit,“ řekla.
Třetina veřejnosti si myslí, že Rabinův usvědčený vrah, Jigal Amir, by měl být omilostněn. Vražda je dodnes  zahalena nejasností a existuje několik teorií o tom, že Rabin nebyl Amirem zavražděn z pravicových důvodů. Některé knihy tvrdí, že izraelské tajné služby zinscenovaly útok na Rabina proto, že se kvůli dohodám z Osla stal poměrně neoblíbeným. Zmařený pokus o atentát by zvedl Rabinovu popularitu. Jiná teorie říká, že atentát naplánovali Rabinovi političtí oponenti.

04.11.2006 00:00 4