Praha Jeruzalém

Izraelská policie a bezpečnostní síly se ocitly v extrémní pohotovosti od středečního rána kvůli strachu z odvetných teroristických útoků, které by mohly následovat po incidentu v Gaze, kde bylo zabito 18 civilistů poté, co zbloudilý granát izraelského dělostřelectva omylem zasáhl dům ve městě Bejt Hanún. Podle policejních zdrojů v současnosti existuje 80 všeobecných výstrah kvůli útokům. Výstrahy přichází hlavně ze severu Západního břehu a z Gazy a obsahují varování ohledně sebevražedných útoků, střelby, odpalování raket a únosů.
Zároveň obě kanceláře – ministerského předsedy Olmerta a ministra obrany Perece – uveřejnily své vyjádření lítosti nad smrtí palestinských civilistů z Bejt Hanúnu. Podobné sdělení bylo také zasláno kanceláři palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Olmert a Perec nabídli humanitární pomoc a nutné lékařské ošetření pro zraněné. Perec nařídil okamžitě otevřít přechod v Rafáhu, aby zranění mohli být přepraveni do Egypta. Izrael také souhlasil, že přijme několik zraněných, aby byli léčeni v izraelských nemocnicích. Navíc bylo povoleno, aby byl do Gazy dovezen zdravotnický materiál.
Ministr Perec nařídil okamžité vyšetřování incidentu a nařídil zastavit dělostřeleckou palbu, dokud nebude vyšetřování dokončeno. Kromě potencionálního ohrožení bezpečnosti, političtí představitelé v Jeruzalémě říkají, že je bezpochyby, že Izrael utrpěl politický a diplomatický úder díky incidentu, obdržel také mnoho výtek z celého světa. Na druhou stranu podle některých zdrojů mohla být situace horší, incident v Bejt Hanúnu byl však odsunut stranou hlavně proto, že zprávám dominovaly převážně volby ve Spojených státech, rezignace Donalda Rumsfelda a teroristické útoky v Iráku a na Srí Lance.
V každém případě izraelští diplomatičtí odborníci usilovně pracovali ve středu na tom, aby minimalizovali škody. Ministryně zahraničí Cipi Livniová mluvila s několika ministry zahraničí včetně německého či norského. Ministerstvo obrany pořádalo bezpečnostní tiskové konference pro vyslance v Izraeli a vysvětlili jim situace, také proto, že někteří z nich nebyli seznámeni se skutečnou situací. Ve zprávě, kterou Izrael odeslal zaznělo, že je toto součástí války proti raketám Kassám a až odpalování „Kassámů“ přestane, izraelská armáda přestane s bojem.

09.11.2006 00:00 1