Praha Jeruzalém

Očekává se, že Spojené státy budou ve čtvrtek v noci vetovat rezoluci Bezpečnostního výboru OSN proti Izraeli týkající se nedávných operací v Pásmu Gazy a středečního zabíjení Palestinců v Bejt Hanúnu. Palestinci navrhli ustavení mezinárodní vyšetřovací komise a rozmístění pozorovatelů OSN v Pásmu Gazy.
 
Návrh na svolání zasedání podal Katar, jediný arabský představitel ve Výboru. Požadavek byl nejprve zamítnut, avšak události v Bejt Hanúnu situaci změnily. Palestinský návrh nezmiňuje ani požadavek Kvartetu (USA, EU, OSN a Rusko), aby vláda Hamásu uznala Izrael, přijala předchozí smlouvy jako svůj závazek a odmítla teror. Návrh rovněž mlčí o problému palestinského ostřelování Izraele raketami Kassám, který byl důvodem zásahu izraelské armády (IDF) v Pásmu Gazy.

Danny Carmon, zástupce šéfa izraelské delegace v OSN, namítl na obviňování Izraele ze „spáchání dalšího masakru“ ze strany Palestinců podporovaných arabskými a muslimskými státy společně s celým Hnutím nezúčastněných (117 členů), že „eskalace vyvstává z palby raket Kassám na Izrael, který jedná v sebeobraně.“ Carmon dodal, že smrt rodiny v Bejt Hanúnu byla „politováníhodným neštěstím.“

„Izrael lituje smrti nevinných civilistů,“ řekl Carmon a dodal, že Izrael ošetřil některé ze zraněných při incidentu a zahájil vyšetřování dělostřelecké palby IDF.

09.11.2006 00:00 1