Praha Jeruzalém

Izraelská policie je ve všeobecné pohotovosti vzhledem k očekávaným výtržnostem kvůli incidentu v Bejt Hanúnu, pochodu homosexuálů v Jeruzalémě a varováním o teroristických útocích. Nepokoje se očekávají ze strany oponentů homosexuálního karnevalu a také ze strany arabského sektoru pobouřeného zabitím civilistů v Bejt Hanúnu. Po celém Jeruzalému byly proto rozmístěny tisíce policistů.

Poté, co pořadatelé kontroverzního „pochodu pýchy gayů“ dosáhli kompromisu s ultraortodoxními Židy, že se akce bude konat v redukované formě na stadiónu Hebrejské univerzity v Givat Ramu, přislíbili rabíni, že nedojde k rozsáhlým nebo násilným protestům. Policie zatím zadržela jednoho ultraortodoxního mladíka majícího při sobě bodáky. 300 studentů v Jeruzalémě protestovalo proti akci. Žádné další incidenty zatím hlášeny nebyly.

Policie je v pohotovosti kvůli možným násilným reakcím na akce IDF v Bejt Hanúnu. Kvůli hlášeným plánům na teroristické útoky byla na Západní břeh a Pásmo Gazy uvalena plná uzavírka. Během doby stavu pohotovosti budou nasazeni všichni policisté podporovaní navíc pohraničníky a armádou (IDF). Nejvyšší pohotovost je v Jeruzalémě, podél tzv. Zelené linie a příměstských obvodech kolem Jeruzaléma. Rovněž přístup Arabů na páteční modlitby na Chrámové hoře bude omezen na držitele modrých karet ve věku nad 45 let.

10.11.2006 00:00 1