Praha Jeruzalém

Světoznámý fyzik, Stephen Hawking, se v neděli setkal s izraelským ministerským předsedou Ehudem Olmertem a o situaci na Blízkém východě řekl, že se zhoršuje.
Diskutovali spolu o současném izraelsko-arabském konfliktu, příměří a možnosti posunu kupředu vyjednáváním mezi oběma stranami. Olmert i Hawking se shodli na tom, že je důležité posílit vztahy s umírněnými zástupci Palestinců, kteří podporují dohodu s Izraelem a ne teror.
Jednodenní návštěva ministerského předsedy byla jednou z částí Hawkingova devítidenního pobytu v Izraeli. Hawking má naplánováno setkání se studenty a vědci z celé země, přednášky v Bloomfieldově vědeckém muzeu, Weizmannově institutu a na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.
Profesor matematiky z Cambridge se také setká s představiteli Palestinské samosprávy a bude přednášet na univerzitě Bir Zeit v Ramalláhu. Prostřednictvím videokonference se setká i s dalšími palestinskými vědci z Judska a Samaří.
Současná návštěva, je již čtvrtou Hawkingovou návštěvu Izraele. Přednášet bude o „Původu vesmíru“. Hawking se ve svém výzkumu zaměřuje na černé díry a Teorii relativity. Je také autorem bestselleru „Stručná historie času“.

11.12.2006 00:00 1

Klíčová slova