Praha Jeruzalém

V Palestinské samosprávě stoupá napětí. Při střetech mezi ozbrojenci loajálními soupeřícím stranám, Fatáhu a Hamásu, bylo zraněno deset lidí, jedna osoba vážně. Někteří ze zraněných jsou podle svědků kolemjdoucí a demonstranti zbití palestinskými bezpečnostními silami snažícími se o vyklizení ulic, především v centru Ramalláhu vyhlášeném uzavřenou vojenskou zónou.
Bezpečnostní síly si při pokusu získat kontrolu nad protestujícími a ozbrojenci z obou frakcí (ale hlavně z Hamásu) zakryly tváře.
Palestinská policie vyhlásila centrální Ramalláh uzavřenou vojenskou zónou po oznámení Fatáhu a Hamásu, že hodlají po pátečních modlitbách pořádat protestní pochody městem. Ve městě byl rozmístěn vysoký počet policistů.
Napětí mezi soupeřícími stranami vzrostlo po pokusu o zabití premiéra Ismáíla Haníji ve čtvrtek v Gaze. Hamás v té souvislosti z útoku nebo alespoň z jeho podnícení obvinil prezidentskou ochranku a hnutí Fatáh prezidenta Abbáse. V konfliktu byl zabit jeden z Haníjových tělesných strážců a Haníjův syn byl zraněn.
Představitelé Hamásu ukazují na prezidentskou ochranku, jiní obviňují bezpečnostní představitele Fatáhu jako je Muhammad Dahlan.
Lze očekávat další vyostření situace v souvislosti s možnými pokusy o pomstu ze strany Hamásu, který přislíbil také mstu za zavraždění soudce v Chán Júnis zabitého tento týden na cestě do úřadu.
Napětí přidává také očekávaný Abbásův projev v němž možná oznámí rozpuštění vlády a konání referenda o předčasných volbách. Přinejmenším se očekává, že Abbás vysloví ve vztahu k těmto možnostem ultimátum. Hamás vyhlásil, že pokus o rozpuštění vlády bude chápat jako puč a bude mu vzdorovat silou.

Ve čtvrtek po sobě několik hodin stříleli ozbrojenci Hamásu a prezidentská ochranka předtím, než byl Haníjovi umožněn přechod přes hranici po návratu z Egypta. Předtím došlo ve čtvrtek v oblasti Džabalíja k přestřelce mezi Fatáhem a jednotkami zpravodajských služeb Samosprávy na jedné straně a na Hamás napojenými ozbrojenci Výborů lidového odporu na druhé straně. Ozbrojenci se pokusili zaútočit na sídlo tajné služby po zatčení jejich člena obviněného ze zavraždění tří dětí patřících důstojníkovi palestinské tajné služby.

16.12.2006 00:00 9

Klíčová slova