Praha Jeruzalém

Při promluvě před tisíci věřícími  na teheránské univerzitě  se palestinský ministerský předseda zapřisáhl, že jeho Hamasem vedená vláda bude pokračovat v boji o osvobození Jeruzaléma. „Nikdy neuznáme uzurpující sionistickou vládu“ řekl.

Palestinský ministerský předseda  Ismaíl Haníja v pátek přísahal, že jeho Hamasem vedená vláda  nikdy neuzná Izrael a bude pokračovat v boji o osvobození Jeruzaléma. “ Světová arogance (USA) a Sionisté … chtějí, abychom uznali uzurpaci palestinských území, zastavili džihád a odpor a přijali dohody, uzavřené se sionistickými nepřáteli v minulosti,“ prohlásil v pátek na teheránské univerzitě Haníja k tisícům návštěvníkům pátečních bohoslužeb.

Spojené státy vyvíjejí na Hamasem vedenou palestinskou vládu nátlak, aby uznala Izrael, zřekla se násilí a vytvořila vládu národní jednoty s umírněnou stranou Fatah s výzvou k oživení mírového procesu s Izraelem.

„Z tohoto místa trvám na tom, že se tyto věci  nikdy nestanou. Nikdy neuznáme uzurpující sionistickou vládu a ve vedení jihadu budeme pokračovat do vysvobození Jeruzaléma“ řekl.

Haníja přijel do teheránského hlavního města ve čtvrtek na čtyřdenní návštěvu, aby se zúčastnil rozhovorů s íránskými představiteli včetně nekompromisního prezidenta Mahmúda Ahmadinežáda, který vyzval k „vymazání Izraele z mapy světa.“ Palestinský ministerský předseda je od převzetí úřadu jeho Hamasem vedenou vládou v březnu na své první zahraniční cestě. Kromě schůzky s Ahmadinežádem, se má Haníja během své návštěvy také

setkat s vrchním představitelem Ajatolláhem Ali Khameneím a prezidentem

Hašemi Rafsandžáním.

„Palestinci mají v Íránu strategickou hloubku“
Z důvodu společného boje proti Izraeli nazývá Haníja Írán, dlouhodobého spojence Hamasu, „strategickou hloubkou“ Palestinců. „Oni (Izraelci) se domnívají, že palestinský národ je osamocen. To je však pouhá iluze… V Islámské republice Íránu máme strategickou hloubku. Írán představuje pro naší zemi mocnou, dynamickou a stabilní hloubku.“ řekl.

Navzdory mezinárodnímu finančnímu bojkotu pod vedením USA vůči Hamasem vedené palestinské vládě poskytl Írán v tomto roce této vládě 120 milionů dolarů. Finanční pomoc přispěla k rozšíření íránského vlivu mezi Palestinci.

10.12.2006 00:00 4

Klíčová slova