Praha Jeruzalém

Izraelskému arabskému právníkovi z Nazaretu bylo odmítnuto vydání víza do Íránu, aby se mohl zúčastnit dvoudenní konference, která se chce pokusit dokázat, že Holokaust se nikdy nestal.
Khaled Muhammad vyvíjí četné snahy, aby dokázal arabskému světu, že se Holokaust skutečně stal. Íránský institut opakovaně Muhammada na podobné události zval, protože si mysleli, že je to Palestinec. Poté co se ale dozvěděli, že je držitelem izraelského pasu, odmítli mu udělit vízum. „Je to politické rozhodnutí,“ řekl Muhammad.
Muhammad, který má ve své kanceláři pověšeno na 80 obrázků Holokaustu vedle obrázků palestinského utrpění za izraelské války za nezávislost řekl, že jeho cílem při návštěvě konference bylo debatovat s popírači Holokaustu o vyhlazení 6 milionů Židů.

„Pseudo-akademická konference íránské vlády je snahou představit popírání Holocaustu jako tradiční názor a musí být jasně odmítnuta,“ stojí ve vyjádření izraelského centra Holokaustu s názvem Jad Vašem.
V Jad Vašem bude ve čtvrtek pořádán seminář pro diplomatické sbory v Izraeli, s názvem „Popírání Holokaustu: Dláždění cesty ke genocidě.“

USA nazvaly íránskou konferenci jako ostudnou. Íránský prezident, Mahmúd Ahmadinežád, řekl že Holokaust je mýtus a volal po vymazání Izraele z mapy.

11.12.2006 00:00 4