Praha Jeruzalém

Jednání o propuštění izraelského vojáka, který byl unesen palestinskými teroristy, jsou v konečné fázi. Řekl to ve středu egyptský prezident Husní Mubarak. Při rozhovoru o Giladu Šalitovi, izraelském vojákovi, který byl unesen ozbrojenci napojenými na Hamás, uvedl Mubarak, že „jednání o jeho propuštění jsou v konečné fázi a čeká se pouze na souhlas Hamásu“.
„Egypt vyvinul znáčné úsilí při snaze o vyřešení krize“, řekl Mubarak, „ale zdá se, že zde existují další strany, které zasasahují proti zájmům palestinského lidu. “ Mubarak neřekl, o které strany jde, ale zdá se, že měl na mysli Sýrii, kde žije hlavní lídr Hamásu Chálid Mišál. Další informace o jednáních neposkyt.

Polooficiální deník al-Gumhuríja uveřejnil komentáře ve svém čtvrtečním vydání. Mubarak hovořil s vydavateli deníku, kteří jej doprovázeli na jeho cestě po Evropě.

Mubarak dále varoval, že se může zhoršit situace v Iráku, pokud se něco neudělá s milicemi. „V Iráku nastane pohroma, zůstane-li problém milic nevyřešen, protože bojující milice se starají pouze o své zájmy a ne o zájmy Iráku,“ citovala Mubaraka provládní al-Gumhuríja.
Mubarak řekl iráckému ministru zahraničí Hošjarovi Zebarimu, se kterým se v úterý setkal v Káhiře, že by irácká vláda měla vyřešit problém svoláním mezinárodní, regionální nebo národní konference, aby zastavila násilí v Iráku. „Ale Irák by měl nejprve dokončit boj s milicemi, které tlačí zemi k nejistému osudu a vystavují ji vnější intervenci,“ řekl Mubarak. Zdá se, že za náhlým vzrůstem násilí jsou šíitské milice.

O Libanonu Mubarak řekl: „Libanonci by měli ukázat více moudrosti a nekonat demonstrace, protesty nebo projevy, které štvou jednu stranu proti druhé, protože to může vést k občanské válce… Některé politické síly by rády čerpaly svou moc od jiných.“

07.12.2006 00:00 4

Klíčová slova