Praha Jeruzalém

Skupina prominentních rabínů a rabínských vůdců v Izraeli a zahraničí zveřejnila v úterý požadavek, aby izraelská veřejnost uspořádala demokratické povstání a svrhla vládu premiéra Ehuda Olmerta, která „představuje zlověstnou hrozbu izraelskému národu.“
Mezi členy Rabínského kongresu, kteří prohlášení podepsali, jsou Mordechai Eliyahu a Abraham Shapira, kteří sloužili ve funkci nejvyšších rabínů Státu Izrael, a rabín Meir Mazuz, hlava tuniské židovské komunity v Izraeli a jeden z nejrespektovanějších rabínů této země.
Vystoupení rabínů je reakcí na Olmertův proslov pronesený minulý týden, v němž Olmert vyslovil vůli vzdát se většiny Západního břehu výměnou za „skutečný mír.“ Olmert se v projevu dále vyslovil pro okamžité jednání s Palestinci a řekl, že by v rámci dohody propustil mnoho palestinských vězňů.
Rabínský kongres označil Olmertův projev za „zločin.“ Projev byl podle nich v podstatě likvidačním výprodejem a výzvou k národní sebevraždě. Veřejnost podle rabínů musí zahájit demokratické povstání a přivést vládu k pádu.

Zkráceno. Celou zprávu najdete zde, úplný text včetně širších souvislostí najdete zde.

06.12.2006 00:00 3

Klíčová slova