Praha Jeruzalém

Při vnitropalestinských střetech byl unesen člen ochranky palestinského ministra zahraničí Mahmúda al-Zahara a při přestřelce ve městě Gaze byl zastřelen civilista. Údajně mělo jít opět o přestřelku mezi ozbrojenci loajálními Hamásu a příbuznými člena Fatáhu zabitého v úterý. V rámci násilných střetů mezi Hamásem a Fatáhem to není první únos – v pondělí byl v Džabalíji unesen bývalý ministr Sufijan Abu Zajdeh, jehož únosci z řad Hamásu propustili po čtyřech a půl hodinách.
Hamás mezitím oznámil sérii kroků, které chce podniknout proti Fatáhu. Mezi ně patří bojkot zasedání Nejvyššího výboru zahrnujícího představitele obou frakcí založeného jako prostředku dosažení vnitřního smíru v Palestinské samosprávě.
Hamás je rozhořčen odmítnutím některých svých jmenování jako ilegálních ze strany prezidenta Mahmúda Abbáse a také jeho dohodou s Egyptem a evropskými pozorovateli zamezující představitelům Hamásu pronášení peněz v hotovosti přes hranice do Pásma Gazy. Hamás to označuje jako zahraniční spiknutí. Chalíd Mišál, šéf politbyra Hamásu sídlící v syrském Damašku, však zároveň vyjádřil optimismus ohledně uklidnění vnitřních sporů – motivem pro usmíření a národní jednotu je pro něj perspektiva „pochodu směrem ke konfrontaci se sionistickým nepřítelem.“

22.12.2006 00:00 10