Praha Jeruzalém

Palestinská tisková kancelář Maan citovala vysoce postaveného člena palestinské vlády: „Ministři vlády vedené Hamásem v současnosti vedou rozhovory s evropskými zeměmi a s delegací z americké demokratické strany.“ Podle zdrojů evropští představitelé vyjádřili své pochopení pro postoj Hamásu. Několik evropských zemí vede rozhovory s Hamásem, které již docílily určité změny v evropském postoji vůči vládě Hamásu v Palestině. „Další jednání mezi delegací Hamásu, evropskými politickými představiteli a Spojenými státy se budou konat v následujících dnech,“ dodal Maan.

Podle zdroje Evropané vyjádřili ochotu k vyřešení konfliktu, jenž je založené na „dloudobém příměří“, tak zní návrh Hamásu. Dále palestinský zdroj uvedl, že Evropané protestovali proti podmínkám Kvartetu, který požaduje, aby Hamás uznal Izrael a podepsal s ním smlouvy o tom, že se vzdává násilí a že dojde k odzbrojení.

„Nejvyznamnější evropské země, které jsou nyní v kontaktu se současnou palestinskou vládou a s hnutím Hamás je Francie a Velká Británie. Tyto země požadují, aby Hamás předložil detailní dokument o příměří a o tom, jakou podobu Izraele si Hamás představuje,“ uvedl zdroj. Zdroj také dodal, že evropští političtí představitelé, kteří se setkali s vedením Hamásu patří mezi lídry svých států.

Jeden z palestinských představitelů vyjádřil svou víru, že současné rozhovory povedou k pozitivnímu vývoji, hlavně s ohledem na přizpůsobivost Hamásu v rámci jeho diplomatických postojů.“ Zmínil ochotu šéfa politbyra Hamásu Chálida Mišála ke zřízení palestinského státu s hranicemi z roku 1967, bez uznání Izraele.

Zdroj se také zmínil, že Hamás dosáhl určitých úspěchů na americkém poli díky setkání, které se konalo s vyššími členy demokratické strany. Odmítl však setkání konkrétněji rozvádět s tvrzením, že Hamás nemá zájem o poškození šancí demokratů na výhru ve volbách v roce 2008.

07.12.2006 00:00 9

Klíčová slova