Praha Jeruzalém

Američtí vědci z laboratoře Los Alamos National Laboratory ve státě New Mexico informovali, že vycvičili včely pro vyhledávání výbušnin. Takto vycvičená včela medonosná vystrčí sosák, když ucítí výbušninu v čemkoli od aut, pozemních min až po výbušné pásy využívané sebevražednými teroristy.
Tím, že výzkumníci vystavili včely výparům výbušnin následovaných odměnou v podobě cukrové vody dosáhli toho, že včely začaly rozeznávat výbušné látky od dynamitu a platických trhavin C-4 až po tuhé palivo raket používané v improvizovaných výbušných zařízeních v Iráku. Chování včel po zjištění přítomnosti výbušné látky je jednoznačné a srozumitelné – jednoduše vystrčí sosák – takže člověk nemusí být odborníkem na jejich etologii. Toto zjištění přišlo po 18-měsíčním výzkumu v národní laboratoři pro jaderné zbraně.
Vědci zkoušeli vycvičit také vosy, ale včely se ukázaly být slibnější. Včely by mohly být přenášeny v detektorech o velikosti krabice od bot a využívány k vyhledávání výbušnin na letištích, při silničních kontrolách, nebo dokonce v robotizovaných zařízeních na likvidaci bomb. Vědci mají naději, že jejich výzkum bude mít dalekosáhlé důsledky pro obranu a domácí bezpečnost.

02.12.2006 00:00 25

Klíčová slova