Praha Jeruzalém

V pondělí těsně po půlnoci byli při vzájemných střetech zabiti tři ozbrojenci Hamásu a jeden příslušník Palestinských bezpečnostních sil, který byl členem Fatáhu. Celkový počet mrtvých od vypuknutí násilných střetů mezi těmito dvěma frakcemi minulý čtvrtek dosáhl 30. Po celém Pásmu Gazy bylo možné slyšet rozptýlené přestřelky. V neděli ráno byli zabiti čtyři lidé, odpoledne v Khán Júnisu další dva.
Podle palestinských zdravotníků tvoří většinu zabitých členové Hamásu. Fatáh se snaží posílit svou ozbrojenou přítomnost v Pásmu Gazy považovaném za baštu Hamásu s cílem vyvážit moc bezpečnostních sil vytvořených Hamásem poté, co zvítězil v loňských lednových volbách.
Hamás se brání tomu, aby odvolal své síly z ulic a rozpustil své ozbrojené skupiny v bezpečnostních silách ovládaných Fatáhem.
Mezi oběmi znepřátelenými frakcemi se pokoušejí zprostředkovat rozhovory egyptští a saudští prostředníci. Frakce se mají sejít na usmiřovacím jednání v Mecce uspořádaném na základě pozvání krále Abdulláha Bin-Abdela-Azíze.

29.01.2007 00:00 3

Klíčová slova