Praha Jeruzalém

Izrael i Sýrie vehementně popírají zprávy o to, že by tyto dvě země dosáhly politické shody o mírové smlouvě, která údajně měla být po dva roky trvajících tajných jednáních vytvořena.
Podle údajné zmiňované smlouvy, kterou jako první odhalil v úterý deník Haaretz, má Izrael souhlasit se stažením z Golanských výšin do hranic ze 4. června 1967. Shoda nepanovala ohledně časového plánu na stažení. Sýrie podle zprávy chtěla stažení do pěti let, Izrael počítal s časovým obdobím 15 let.
Dohoda prý volá po demilitarizaci Golanských výšin a jejich přeměně na izraelsko-syrský park, který bude sloužit občanům obou zemí. Izrael si také ponechá veškerou kontrolu nad vodními zdroji, mezi nimi i řekou Jordán a Galilejským jezerem. Podle zprávy by také Sýrie měla přestat podporovat Hizballáh a Hamás a distancovat se od Íránu.
Zdroje z premiérovy kanceláře tyto kontakty popřely a nejsou si prý vědomi žádné shody, které by mělo mezi Izraelem a Sýrií být dosaženo. Oficiální prohlášení syrského ministerstva zahraničí v Damašku také kontakty popřelo a tvrdí, že k takové dohodě nikdy nedošlo a že zpráva je lež.
Generální ředitel premiérovy kanceláře z funkčního období Ariel Šarona, Dov Weisglass, také popřel jakékoliv oficiální kontakty a řekl, že Šaron o žádném vyjednávání nevěděl ani ho neschválil.
Člen parlamentu, Silvan Šalom, který působil ve funkci ministra zahraničí v době, kdy mělo ke kontaktům dojít, také jakoukoliv takovou dohodu popřel. Podle Šaloma došlo ke krátkým kontaktům se Sýrií jen při dvou příležitostech. Jednou v Jordánsku, s bratrem a sestrou prezidenta Assada a jednou na neznámém místě. Podle Šaloma první setkání nevedlo nikam, protože se o něm dozvěděla média a druhé setkání se týkalo pouze návratu ostatků izraelského špióna Eliho Cohena, který byl chycen a oběšen v Damašku v roce 1965.

16.01.2007 00:00 1

Klíčová slova