Praha Jeruzalém

Ministr pro strategické záležitosti Avigdor Lieberman v pondělí řekl, že Izrael by si měl jako politický cíl na příštích pět let stanovit plné členství v EU a NATO.
Lieberman je přesvědčený, že vstup Izraele do NATO bude působit jako odstrašení pro případný íránský útok na Izrael. Írán by tak totiž čelil vojenské konfrontaci se členy Severoatlantické aliance. Je také přesvědčen, že vstup do EU by posílil ekonomiku Izraele, který i tak obchoduje zejména s Evropou.
Lieberman vysvětlil svůj návrh tím, že izraelský boj proti terorismu není jen soukromou bitvou, ale bitvou celého svobodného světa. Izraelský vstup do NATO posílí izraelskou vojenskou spolupráci s členskými státy a umožní Izrael lepší přístup ke zbraním, které jsou momentálně přístupné exkluzivně pro členy NATO.
Lieberman také řekl, že izraelský vstup do NATO neomezí svobodu vojenských akcí proti Palestincům. „Neshledal jsem, že by tento fakt některý stát omezoval.“
Podle Liebermana dnes není nic jako nezávislý palestinský teror. „Dnes je palestinský teror součástí celosvětového džihádu. Palestinský terorismus je sponzorován Al Kajdou, Íránem a Hizballáhem. Tohle není palestinský terorismus. I členství v NATO nám umožní 100% svobodu provádět vojenské akce.“

02.01.2007 00:00 2

Klíčová slova